NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Авансцена Биография: Алексис Вайсенберг
5831
Авансцена

Биография: Алексис Вайсенберг

Аз съм българин и принадлежа само и единствено на тази земя. Ако усетя, че си отивам, то последното ми желание ще е да се върна пак тук. Това Алексис Вайсенберг казва на пресконференция в през 2001 година, ден преди премиерата на документалния филм за него „Обичам музиката“. Лентата е снимана през 2000 г

| 26 Юли 2024, 10:20 ч.
Биография: Алексис Вайсенберг
Биография: Алексис Вайсенберг
Снимка © Бистра Бошнакова

Аз съм българин и принадлежа само и единствено на тази земя. Ако усетя, че си отивам, то последното ми желание ще е да се върна пак тук. Това Алексис Вайсенберг казва на пресконференция в през 2001 година, ден преди премиерата на документалния филм за него „Обичам музиката“.

Сопраното Анна Нетребко и тенорът Юсиф Ейвазов се разделят, предаде Асошиейтед прес, като цитира съобщение, разпространено от мениджъра на оперната прима.

Те са заедно от 2014 г., когато се появиха заедно в "Манон Леско" на Пучини в римския Teatro dell`Opera. Нетребко и Ейвазов се ожениха през 2015 г.

"След 10 щастливи години заедно взехме трудното, но приятелско решение да се разделим", се казва в съобщението. "Ще останем ... приятели, обединени от любовта си към Тиаго, ще очакваме с нетърпение вече обявените и бъдещите ни сценични сътрудничества".

Анна Нетребко (52 г.) има син Тиаго, чийто баща е бившият й партньор - бас-баритонът Ервин Шрот, с когото бяха двойка в периода 2007 - 2015 г. Момчето е на 15 години. 

През 2022 г. операта "Метрополитън" в Ню Йорк отстрани от програмата си Нетребко, тъй като според ръководството тя не разкритикува президент

Започна второто издание на Open Vratsa Festival, в който се включват хиляди жители и гости на Враца. В него участват над четиридесет артисти – музиканти, певци, художници, майстори, илюзионисти, грънчар, скулптур, фотограф и др.  

„Тази година, освен съвременно изкуство и култура, представяме и традиционни занаяти. Поканили сме занаятчии от Враца и региона. Провеждаме голяма част от събитията в Етнографско-възрожденски комплекс „Софроний Врачански“ именно, за да популяризираме местната история и традиции“, каза Христо Христов – управител на Фондация „Отвори Враца“. Фондацията и Сдружение с нестопанска цел „Вола Опън Майнд“ са основни организатори. Христов информира, че над 700 души са се регистрирали в онлайн платформа за участие в томбола. Във Фейсбук има над 2 200 потребители, които са потвърдили присъствие, оч

Кралската шведска опера в Стокхолм е глобена с 3 милиона крони (300 000 щатски долара), след като миналата година сценичен техник загива при падане от около 13 метра от балкон по време на работа в сградата, предаде Асошиейтед прес. 

Фаталното падане е разследвано като „нарушение на работната среда“. Прокурор Джени Нордин каза, че инцидентът е можело да бъде избегнат, съобщи шведската телевизия SVT, цитирана от Асошиейтед прес. Нордин уточни, че Шведската кралска опера „не е проучила и оценила риска от въпросната работа“ и „че на сценичния работник е било позволено да извърши въпросната работа въпреки риска от падане през парапета“.

Служителят Петер Сънделин почина след падане на 21 септември 2023 г. на 57 години. Той е откаран с хеликоптер в болница, където по-късно умира от нараняванията си. 

След смъртта, полицията разследва случая, а кралската опер

Желаещите да посетят "Узана поляна фест" ще могат да го направят с екологичен автобус на метан от "Общински пътнически транспорт Габрово". 

Целта е да се спести време за паркиране и най-вече да се спестят вредните емисии от обичайния транспорт. Това съобщиха от пресцентъра на Община Габрово. 

Екологичният фестивал ще се състои в местността Узана на 19, 20 и 21 юли.

Автобусите ще тръгват от спирка „Автогара“, ще минават през площад „Възраждане“ и ще спират на всички спирки от обществения транспорт по маршрута Автогара – Узана. Крайната спирка на линията в местността Узана е до почивна база “Горски дом”, на 50 метра от фестивалното градче.

В петък и събота вечер последният автобус ще изчака приключването на концертите, за да върне желаещите до Габрово. Според програмата това трябва да се случи след 23:00 часа. Времетраенето на пътуването е 50 мину

Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието, в навечерието на празника на столицата.

За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, посочват от екипа на фестивала.

Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена с есемес на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14).  Средствата от приходите от гласуването с есемес са в полза на благотворителната кампания

Лентата е снимана през 2000 г. от Швейцарската телевизия, в копродукция с БНТ. Режисьор е Мандо Бернардинело, а сценарист – Освалдо Тритен. Официалното представяне у нас е в Народния театър „Иван Вазов“.

Днес се навършват 95 години от рождението на големия български пианист. Той се появява на бял свят под името Зигисмунд Паул Вайсенберг – на 26 юли 1929 г. в София. Известно време живее с родителите си в Пловдив. 

ГОРД УЧЕНИК НА ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ

„Като единствено дете аз споделях музикалните наслади, които майка ми толкоз обичаше – особено слушането на концерти и записи. Мама имаше две сестри и един брат, те всички бяха учили музика и пиано във Виенската консерватория. Трябва да съм бил на 4, най-много, на 5 годинки, когато майка ми реши да ми дава редовно уроци по пиано… Един ден някой у дома предложи да ме заведат на прослушване при Владигеров“ – пише в мемоарите си Вайсенберг.

От 6-годишна възраст започва да учи пиано и композиция при големия български музикант Панчо Владигеров, когото почита цял живот и се гордее, че е негов възпитаник. Разликата между двамата е 30 години и, въпреки емигрирането на семейството му, Вайсенберг продължава да поддържа връзка с него. За 70-годишнината на своя учител ученикът изпраща през 1969 г. 12 стереофонични плочи със собствени изпълнения на най-известните класици, на които пише: „Аз съм българин, роден в София. Мой учител е Панчо Владигеров“.

Подготвяйки се за завръщането си, кей-поп звездите "Стрей кидс" се изявиха като хедлайнери на фестивала "Бритиш съмър тайм" в лондоския Хайд парк, предаде Ройтерс.

Групата от осем момчета от Южна Корея дебютира през 2018 г., след като беше сформирана от JYP Entertainment чрез риалити шоу. "Стрей кидс" спечелиха фенове по цял свят със своето звучене с примеси от различни жанрове и хитове като God`s Menu, S-Class и Maniac.

"Стрей кидс" в състав Чанбин, Феликс, Хьоджин, Лий Ноу, Хан, Сьонгмин, Панчан и Ай Ен, се завърнаха в Лондон след близо пет години, за да направят своя дебют на фестивал във Великобритания.

"Това е наистина голям фестивал", споделиха момчетата.

Високоенергийното шоу на "Стрей кидс" пред хиляди зрители в Хайд Парк продължи час и 40 минути. 

Посочени от списание "Тайм" като

Васил Петров ще гостува във Велико Търново с концерт, посветен на 30-годишната му сценична дейност, съобщиха организаторите на събитието.

Певецът ще излезе на сцената на Летния театър на 12 август заедно с Врачанската филхармония с диригент Христо Павлов. Специален гост в програмата е цигуларката с многобройни награди от международни конкурси Зорница Иларионова. Тя ще партнира на Васил Петров в няколко песни и ще представи класически и филмови теми, отличени с награди "Оскар". Участие ще вземат също Йордан Тоновски (пиано), Христо Минчев (бас) и Кристиан Желев (барабани).

За да отбележи три десетилетия на сцена, Васил Петров е подготвил за почитателите си специална програма The Best of. Тя включва избрани песни от неговия репертоар, поднесени с елегантния му маниер и мащабна оркестрация с джаз нюанси, посочват организаторите.

В нея има песни от различни албуми

Плевенска филхармония и маестро Йордан Камджалов продължават за втора поредна година националното турне "Музикална магия". Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов", съобщиха от културния институт. 

Ценителите на музиката ще чуят шедьоври от класиката и романтизма. Програмата включва произведения-бисове, част от които за първи път ще звучат в залите и летните театри по време на турнето. 

"Концепцията абсолютно отразява енергията на заглавието "Музикална магия" - изпълнява мисията на изкуството "да докосва хората", да ги вдига спонтанно на крака и да ги кара да аплодират във възторг солиста и оркестъра, водени от маестро Камджалов. Програмата е много разнообразна с произведения от Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и други. Солистът Атанас

Световното турне на танцовото шоу „Огънят на Анадола“ минава през България през август, съобщават организаторите.

След Америка, Китай, Европа и голямата гала в Истанбул на 29 юни, трупата ще танцува в летните театри на Шумен (2 август), Велико Търново (3 август), Варна (4 август) и Бургас (5 август), както и в Античния театър в Пловдив (6 август) и „Арена Спартак“ в Кърджали (8 и 9 август).

„България има много специално място в сърцето ми. Обичам страната Ви, усещам ритъма на българските танци, откривам много близки елементи между тях и турския традиционен танц. Някои от танцьорите са български турци в трупата и това прави връзката ни още по-дълбока. За първи път ще представим нашия спектакъл в български градове, в кои

Американската актриса Анджелина Джоли трябвало да научи оперно пеене, за да влезе в образа на Мария Калас, едно от най-великите сопрана на всички времена. Актрисата каза, че това е била ролята, изискваща най-много усилия, съобщи Ройтерс.

Филмът "Мария" на Пабло Лараин описва последните дни от живота на Калас в Париж, когато тя е вече пристрастена към лекарствата против тревожност. Припомня се бурният й живот, през който  покорява публиката по света с изумителния си глас.

Това е най-трудната роля, изискваща най-много усилия, каза Джоли пред Ройтерс преди световната премиера на филма на кинофестивала във Венеция. "Сякаш бях на друга планета, защото бе толкова отвъд зоната ми на комфорт като човек и като артист", каза тя и си припомни сцените, заснети в прочутия милански оперен театър "Ла Скала".

Джоли е участвала в повече от 60 филма, сред които блокбастъри

10-ГОДИШЕН ИЗНАСЯ ПЪРВИЯ СИ КОНЦЕРТ

Първият си концерт изнася в София през 1939 г. „Трудно е да се определят точно нещата – човек разполага с информация от разговори, други хора често са ми разказвали за този концерт и вече не зная наистина дали са моите спомени, или повтарям неща, които съм чул. Със сигурност, обаче си спомням колко бях щастлив, че давам концерт, лудо се радвах, че откривам сцената. В София идваха доста чужди изпълнители, от които бях получил представа какво е музиката. Вълнувах се от мисълта, че те вече са били на сцената, на която стъпвах за първи път. Концертът беше хубав – това си го спомням, публиката беше прекрасна. Бях на 10 години, беше в залата на консерваторията, струва ми се. Не знам дали все още е на същото място. Свирих рондо от Бетовен, след Шуман, две ноктюрна от Шопен, после хумореска от маестро Панчо Владигеров и накрая етюд, композиран от мен, със който много се гордеех. Бях го написал в ми бемол мажор, но един ден преди да отида у Владигеров, го промених в сол мажор, транспонирах го с увереността, че така е по-добре, а той ме насърчи. Нещо изключително е да усещаш любовта на публиката, на хората, отдадени на слушането, които са решили да извървят до край пътя с нас“, разказва Алексис Вайсенберг.

НА 12 НАПУСКА БЪЛГАРИЯ

През 1941 г. успява да избяга с майка си от концентрационен лагер в България. „Поехме двамата с майка ми, само с пътна чанта, сандък и едно въображаемо пиано, което зървах всеки път, щом затворех очи. Носех и един стар акордеон, подарък от моя богата леля. Скътал бях и оригинала на моя „Етюд“. Когато бъдат разкрити, фалшивите документи за самоличност никога не водят до добро. А, ако са подправени дипломатически паспорти с фалшиви визи за Истанбул, ситуацията става неописуема. Майка ми бе разпитвана в продължение на два безкрайни часа, след което бяхме настанени в импровизиран концентрационен лагер. Тръпнехме в очакване на последното си пътуване – към Полша, към лагерите на смъртта… Случи се така, че германския офицер, отговарящ за нашия бункер, страшно обичаше музиката – сякаш грешка на природата , родила внезапно мъничко чудо. Неочаквано, старият акордеон се превърна в нещо като вълшебна пръчица. Същия този офицер един ден се втурна при нас, отведе ни на гарата, набута ни в един вагон, заедно с целия ни багаж, хвърли акордеона вътре през прозореца, каза на майка ми на немски „Фийл глюк“ и изчезна“, спомня си музикантът.

НА 14 ДЕБЮТИРА С ОРКЕСТЪРА НА РАДИО ЕРУСАЛИМ

Алексис Вайсенберг и майка му пристигат в Истанбул, където живее нейният брат. След уреждането на паспортите им заминават за Хайфа, Израел. В Тел Авив Вайсенберг продължава с уроците по музика при проф. Шрьодер, с които е започнал още като 4-годишен. На 14 години дебютира с оркестъра на радио Йерусалим. През 1943 г. свири Бетовен с Йерусалимския радиооркестър.

В Южна Африка изнася 15 концерта с четири различни солови програми и пет концерта за пиано и оркестър. След завръщането си получава ангажименти като солист на Израелската филхармония в три последователни сезона. Последният е под диригентството на Ленард Бърнстейн.

През 1946 г. Алексис Вайсенберг завършва „Джулиард скул оф мюзик“ при Олга Самароф и Русина Левин, и майсторски клас през 1947 г. при Ванда Ландовска. 

НА 18 ЗАПОЧВА СВЕТОВНАТА МУ КАРИЕРА

През 1947 г. Алексис Вайсенберг печели конкурс на Филаделфийската филхармония и първа награда на осмия международен конкурс „Левънтрит“ в Ню Йорк, на който се явява по съвет на Владимир Хоровиц. Така започва международната му изпълнителска кариера. Концертира в САЩ, Европа, Япония, Южна Америка, България. Свири с най-големите филхармонии в света под диригентството на Юджийн Орманди, Херберт фон Караян, Ленард Брънстейн, Клаудио Абадо, Жорж Претр. 

„За мен Караян беше източник на голямо вдъхновение, не в смисъла на влияние за поправяне на посоката. В моя случай срещата с Караян беше вълшебство“, споделя Вайсенберг.

През 1951 г. се установява за постоянно в Париж. Следват шест години триумф по концертните подиуми.

В разцвета на кариерата си Вайсенберг решава да прекрати концертната си дейност (1957-1966). В този период работи над себе си, формира свой стил, занимава се с философия и литература. По-късно възобновява концертната си дейност. Триумфира из световните музикални сцени по пет-шест месеца годишно. Солист е на най-големите оркестри и диригенти, има огромен брой записи на плочи и дискове.

ЗАВРЪЩАНЕ

Алексис Вайсенберг се завръща в България през 1972 г. за участие в „Софийски музикални седмици“. Голям радетел за гастрола му е неговия учител Панчо Владигеров. При първото му гостуване в родината той получава орден „Кирил и Методий“ (първа степен), а през 1974 г. получава званието „Народен артист“.

Няколко години подред Алексис Вайсенберг е чест гост на най-престижните български музикални фестивали и прояви. Той замисля създаването на конкурс на името на Панчо Владигеров, още приживе на композитора. Настоява за провеждането му най-вече след смъртта му, като изразява желание да го финансира. След няколко годишно протакане, в средата на 80-те, идеята е осъществена, но фактически без участието на Вайсенберг. Пропадат и идеите му за създаване на майсторски клас в една от старите къщи в Пловдив, защото „не е намерена подходяща къща“, и по нареждане на тогавашния министър на културата Георги Йорданов идеята е изоставена.

През 1989 г. Алексис Вайсенберг взима участие в „Новогодишен музикален фестивал“.

ПИАНИСТ И КОМПОЗИТОР

Големият пианист се изявява и като композитор. Като любител на джаза, той записва две плочи с обработка на американски ритми.

През пролетта на 1979 г., на парижка сцена, се играе неговият мюзикъл „Фугата“, представляващ доста сложно за изпълнение произведение. Оркестрацията му преди това е поверена на Александър Владигеров и Морис Аладжем, като голяма част от произведението е записана преди спектакъла на дългосвиреща плоча от фирма „Пате Маркони“. През 2008 г. в мюзикълът е представен в Лугано от неговата голяма почитателка Марта Аргерич. След това Вайсенбгерг написва една джазова соната. През 1992 г. в Дармщат е поставен неговият сюрреалистичния мюзикъл „Носталгия“.

„Композирам джаз. Аз съм много лош композитор на класическа музика и доста добър композитор на джаз. Свиря много лошо джаз на пиано, не съм кой знае какъв джазпианист, но пиша джаз за пиано.“, казва за себе си Алексис Вайсенберг.

Води майсторски класове в Бенедектинския манастир, Швейцария, в Харвардския университет, Моцартеума в Залцбург, Музикалната академия на Лозана, Академиите в Сиена, Дюселдорф и Дармщат.

През 2007 г. пианистът подарява на България авторските си колажи „Обичам музиката“.

Вайсенберг умира през 2012 г. в Лугано, Швейцария.

/МВ/ДС/отдел „Справочна“

Използвани източници: , бюлетин „Личностите на света“, юли 1994, с. 13; в. „Стандарт“, бр. 2704/15 юни 2000 г.; сп. , бр. 7/декември 2000 г., с. 40-43; в. „Монитор“, бр. 805/21 май 2001 г.; Голяма енциклопедия на България, том 4, София, КК Труд, 2011, с. 1285; в. „24 часа“, бр. 8/10 януари 2012 г.; https://www.dw.com/bg/алексис-вайсенберг-пианистът-който-не-оставяше-никого-безчувствен/a-15656101; https://urocipopiano.com/Алексис-Вайсенберг.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация. На 21-ви септември  в "Градин ...
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Реж ...
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Авансцена
5831
Авансцена

Биография: Алексис Вайсенберг

Аз съм българин и принадлежа само и единствено на тази земя. Ако усетя, че си отивам, то последното ми желание ще е да се върна пак тук. Това Алексис Вайсенберг казва на пресконференция в през 2001 година, ден преди премиерата на документалния филм за него „Обичам музиката“.Лентата е снимана през 2000 г. от Швейцарската телевизия, в копродукция с БНТ. Режисьор е Мандо Бернардинело, а сценарист – Освалдо Тритен.

| 26 Юли 2024, 10:20 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Алексис Вайсенберг
Биография: Алексис Вайсенберг
Снимка © Бистра Бошнакова

Аз съм българин и принадлежа само и единствено на тази земя. Ако усетя, че си отивам, то последното ми желание ще е да се върна пак тук. Това Алексис Вайсенберг казва на пресконференция в през 2001 година, ден преди премиерата на документалния филм за него „Обичам музиката“.

Лентата е снимана през 2000 г. от Швейцарската телевизия, в копродукция с БНТ. Режисьор е Мандо Бернардинело, а сценарист – Освалдо Тритен. Официалното представяне у нас е в Народния театър „Иван Вазов“.

Сопраното Анна Нетребко и тенорът Юсиф Ейвазов се разделят, предаде Асошиейтед прес, като цитира съобщение, разпространено от мениджъра на оперната прима.

Те са заедно от 2014 г., когато се появиха заедно в "Манон Леско" на Пучини в римския Teatro dell`Opera. Нетребко и Ейвазов се ожениха през 2015 г.

"След 10 щастливи години заедно взехме трудното, но приятелско решение да се разделим", се казва в съобщението. "Ще останем ... приятели, обединени от любовта си към Тиаго, ще очакваме с нетърпение вече обявените и бъдещите ни сценични сътрудничества".

Анна Нетребко (52 г.) има син Тиаго, чийто баща е бившият й партньор - бас-баритонът Ервин Шрот, с когото бяха двойка в периода 2007 - 2015 г. Момчето е на 15 години. 

През 2022 г. операта "Метрополитън" в Ню Йорк отстрани от програмата си Нетребко, тъй като според ръководството тя не разкритикува президент

Започна второто издание на Open Vratsa Festival, в който се включват хиляди жители и гости на Враца. В него участват над четиридесет артисти – музиканти, певци, художници, майстори, илюзионисти, грънчар, скулптур, фотограф и др.  

„Тази година, освен съвременно изкуство и култура, представяме и традиционни занаяти. Поканили сме занаятчии от Враца и региона. Провеждаме голяма част от събитията в Етнографско-възрожденски комплекс „Софроний Врачански“ именно, за да популяризираме местната история и традиции“, каза Христо Христов – управител на Фондация „Отвори Враца“. Фондацията и Сдружение с нестопанска цел „Вола Опън Майнд“ са основни организатори. Христов информира, че над 700 души са се регистрирали в онлайн платформа за участие в томбола. Във Фейсбук има над 2 200 потребители, които са потвърдили присъствие, оч

Кралската шведска опера в Стокхолм е глобена с 3 милиона крони (300 000 щатски долара), след като миналата година сценичен техник загива при падане от около 13 метра от балкон по време на работа в сградата, предаде Асошиейтед прес. 

Фаталното падане е разследвано като „нарушение на работната среда“. Прокурор Джени Нордин каза, че инцидентът е можело да бъде избегнат, съобщи шведската телевизия SVT, цитирана от Асошиейтед прес. Нордин уточни, че Шведската кралска опера „не е проучила и оценила риска от въпросната работа“ и „че на сценичния работник е било позволено да извърши въпросната работа въпреки риска от падане през парапета“.

Служителят Петер Сънделин почина след падане на 21 септември 2023 г. на 57 години. Той е откаран с хеликоптер в болница, където по-късно умира от нараняванията си. 

След смъртта, полицията разследва случая, а кралската опер

Желаещите да посетят "Узана поляна фест" ще могат да го направят с екологичен автобус на метан от "Общински пътнически транспорт Габрово". 

Целта е да се спести време за паркиране и най-вече да се спестят вредните емисии от обичайния транспорт. Това съобщиха от пресцентъра на Община Габрово. 

Екологичният фестивал ще се състои в местността Узана на 19, 20 и 21 юли.

Автобусите ще тръгват от спирка „Автогара“, ще минават през площад „Възраждане“ и ще спират на всички спирки от обществения транспорт по маршрута Автогара – Узана. Крайната спирка на линията в местността Узана е до почивна база “Горски дом”, на 50 метра от фестивалното градче.

В петък и събота вечер последният автобус ще изчака приключването на концертите, за да върне желаещите до Габрово. Според програмата това трябва да се случи след 23:00 часа. Времетраенето на пътуването е 50 мину

Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието, в навечерието на празника на столицата.

За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, посочват от екипа на фестивала.

Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена с есемес на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14).  Средствата от приходите от гласуването с есемес са в полза на благотворителната кампания

Днес се навършват 95 години от рождението на големия български пианист. Той се появява на бял свят под името Зигисмунд Паул Вайсенберг – на 26 юли 1929 г. в София. Известно време живее с родителите си в Пловдив. 

ГОРД УЧЕНИК НА ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ

Подготвяйки се за завръщането си, кей-поп звездите "Стрей кидс" се изявиха като хедлайнери на фестивала "Бритиш съмър тайм" в лондоския Хайд парк, предаде Ройтерс.

Групата от осем момчета от Южна Корея дебютира през 2018 г., след като беше сформирана от JYP Entertainment чрез риалити шоу. "Стрей кидс" спечелиха фенове по цял свят със своето звучене с примеси от различни жанрове и хитове като God`s Menu, S-Class и Maniac.

"Стрей кидс" в състав Чанбин, Феликс, Хьоджин, Лий Ноу, Хан, Сьонгмин, Панчан и Ай Ен, се завърнаха в Лондон след близо пет години, за да направят своя дебют на фестивал във Великобритания.

"Това е наистина голям фестивал", споделиха момчетата.

Високоенергийното шоу на "Стрей кидс" пред хиляди зрители в Хайд Парк продължи час и 40 минути. 

Посочени от списание "Тайм" като

Васил Петров ще гостува във Велико Търново с концерт, посветен на 30-годишната му сценична дейност, съобщиха организаторите на събитието.

Певецът ще излезе на сцената на Летния театър на 12 август заедно с Врачанската филхармония с диригент Христо Павлов. Специален гост в програмата е цигуларката с многобройни награди от международни конкурси Зорница Иларионова. Тя ще партнира на Васил Петров в няколко песни и ще представи класически и филмови теми, отличени с награди "Оскар". Участие ще вземат също Йордан Тоновски (пиано), Христо Минчев (бас) и Кристиан Желев (барабани).

За да отбележи три десетилетия на сцена, Васил Петров е подготвил за почитателите си специална програма The Best of. Тя включва избрани песни от неговия репертоар, поднесени с елегантния му маниер и мащабна оркестрация с джаз нюанси, посочват организаторите.

В нея има песни от различни албуми

Плевенска филхармония и маестро Йордан Камджалов продължават за втора поредна година националното турне "Музикална магия". Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов", съобщиха от културния институт. 

Ценителите на музиката ще чуят шедьоври от класиката и романтизма. Програмата включва произведения-бисове, част от които за първи път ще звучат в залите и летните театри по време на турнето. 

"Концепцията абсолютно отразява енергията на заглавието "Музикална магия" - изпълнява мисията на изкуството "да докосва хората", да ги вдига спонтанно на крака и да ги кара да аплодират във възторг солиста и оркестъра, водени от маестро Камджалов. Програмата е много разнообразна с произведения от Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и други. Солистът Атанас

Световното турне на танцовото шоу „Огънят на Анадола“ минава през България през август, съобщават организаторите.

След Америка, Китай, Европа и голямата гала в Истанбул на 29 юни, трупата ще танцува в летните театри на Шумен (2 август), Велико Търново (3 август), Варна (4 август) и Бургас (5 август), както и в Античния театър в Пловдив (6 август) и „Арена Спартак“ в Кърджали (8 и 9 август).

„България има много специално място в сърцето ми. Обичам страната Ви, усещам ритъма на българските танци, откривам много близки елементи между тях и турския традиционен танц. Някои от танцьорите са български турци в трупата и това прави връзката ни още по-дълбока. За първи път ще представим нашия спектакъл в български градове, в кои

Американската актриса Анджелина Джоли трябвало да научи оперно пеене, за да влезе в образа на Мария Калас, едно от най-великите сопрана на всички времена. Актрисата каза, че това е била ролята, изискваща най-много усилия, съобщи Ройтерс.

Филмът "Мария" на Пабло Лараин описва последните дни от живота на Калас в Париж, когато тя е вече пристрастена към лекарствата против тревожност. Припомня се бурният й живот, през който  покорява публиката по света с изумителния си глас.

Това е най-трудната роля, изискваща най-много усилия, каза Джоли пред Ройтерс преди световната премиера на филма на кинофестивала във Венеция. "Сякаш бях на друга планета, защото бе толкова отвъд зоната ми на комфорт като човек и като артист", каза тя и си припомни сцените, заснети в прочутия милански оперен театър "Ла Скала".

Джоли е участвала в повече от 60 филма, сред които блокбастъри

„Като единствено дете аз споделях музикалните наслади, които майка ми толкоз обичаше – особено слушането на концерти и записи. Мама имаше две сестри и един брат, те всички бяха учили музика и пиано във Виенската консерватория. Трябва да съм бил на 4, най-много, на 5 годинки, когато майка ми реши да ми дава редовно уроци по пиано… Един ден някой у дома предложи да ме заведат на прослушване при Владигеров“ – пише в мемоарите си Вайсенберг.

От 6-годишна възраст започва да учи пиано и композиция при големия български музикант Панчо Владигеров, когото почита цял живот и се гордее, че е негов възпитаник. Разликата между двамата е 30 години и, въпреки емигрирането на семейството му, Вайсенберг продължава да поддържа връзка с него. За 70-годишнината на своя учител ученикът изпраща през 1969 г. 12 стереофонични плочи със собствени изпълнения на най-известните класици, на които пише: „Аз съм българин, роден в София. Мой учител е Панчо Владигеров“.

10-ГОДИШЕН ИЗНАСЯ ПЪРВИЯ СИ КОНЦЕРТ

Първият си концерт изнася в София през 1939 г. „Трудно е да се определят точно нещата – човек разполага с информация от разговори, други хора често са ми разказвали за този концерт и вече не зная наистина дали са моите спомени, или повтарям неща, които съм чул. Със сигурност, обаче си спомням колко бях щастлив, че давам концерт, лудо се радвах, че откривам сцената. В София идваха доста чужди изпълнители, от които бях получил представа какво е музиката. Вълнувах се от мисълта, че те вече са били на сцената, на която стъпвах за първи път. Концертът беше хубав – това си го спомням, публиката беше прекрасна. Бях на 10 години, беше в залата на консерваторията, струва ми се. Не знам дали все още е на същото място. Свирих рондо от Бетовен, след Шуман, две ноктюрна от Шопен, после хумореска от маестро Панчо Владигеров и накрая етюд, композиран от мен, със който много се гордеех. Бях го написал в ми бемол мажор, но един ден преди да отида у Владигеров, го промених в сол мажор, транспонирах го с увереността, че така е по-добре, а той ме насърчи. Нещо изключително е да усещаш любовта на публиката, на хората, отдадени на слушането, които са решили да извървят до край пътя с нас“, разказва Алексис Вайсенберг.

НА 12 НАПУСКА БЪЛГАРИЯ

През 1941 г. успява да избяга с майка си от концентрационен лагер в България. „Поехме двамата с майка ми, само с пътна чанта, сандък и едно въображаемо пиано, което зървах всеки път, щом затворех очи. Носех и един стар акордеон, подарък от моя богата леля. Скътал бях и оригинала на моя „Етюд“. Когато бъдат разкрити, фалшивите документи за самоличност никога не водят до добро. А, ако са подправени дипломатически паспорти с фалшиви визи за Истанбул, ситуацията става неописуема. Майка ми бе разпитвана в продължение на два безкрайни часа, след което бяхме настанени в импровизиран концентрационен лагер. Тръпнехме в очакване на последното си пътуване – към Полша, към лагерите на смъртта… Случи се така, че германския офицер, отговарящ за нашия бункер, страшно обичаше музиката – сякаш грешка на природата , родила внезапно мъничко чудо. Неочаквано, старият акордеон се превърна в нещо като вълшебна пръчица. Същия този офицер един ден се втурна при нас, отведе ни на гарата, набута ни в един вагон, заедно с целия ни багаж, хвърли акордеона вътре през прозореца, каза на майка ми на немски „Фийл глюк“ и изчезна“, спомня си музикантът.

НА 14 ДЕБЮТИРА С ОРКЕСТЪРА НА РАДИО ЕРУСАЛИМ

Алексис Вайсенберг и майка му пристигат в Истанбул, където живее нейният брат. След уреждането на паспортите им заминават за Хайфа, Израел. В Тел Авив Вайсенберг продължава с уроците по музика при проф. Шрьодер, с които е започнал още като 4-годишен. На 14 години дебютира с оркестъра на радио Йерусалим. През 1943 г. свири Бетовен с Йерусалимския радиооркестър.

В Южна Африка изнася 15 концерта с четири различни солови програми и пет концерта за пиано и оркестър. След завръщането си получава ангажименти като солист на Израелската филхармония в три последователни сезона. Последният е под диригентството на Ленард Бърнстейн.

През 1946 г. Алексис Вайсенберг завършва „Джулиард скул оф мюзик“ при Олга Самароф и Русина Левин, и майсторски клас през 1947 г. при Ванда Ландовска. 

НА 18 ЗАПОЧВА СВЕТОВНАТА МУ КАРИЕРА

През 1947 г. Алексис Вайсенберг печели конкурс на Филаделфийската филхармония и първа награда на осмия международен конкурс „Левънтрит“ в Ню Йорк, на който се явява по съвет на Владимир Хоровиц. Така започва международната му изпълнителска кариера. Концертира в САЩ, Европа, Япония, Южна Америка, България. Свири с най-големите филхармонии в света под диригентството на Юджийн Орманди, Херберт фон Караян, Ленард Брънстейн, Клаудио Абадо, Жорж Претр. 

„За мен Караян беше източник на голямо вдъхновение, не в смисъла на влияние за поправяне на посоката. В моя случай срещата с Караян беше вълшебство“, споделя Вайсенберг.

През 1951 г. се установява за постоянно в Париж. Следват шест години триумф по концертните подиуми.

В разцвета на кариерата си Вайсенберг решава да прекрати концертната си дейност (1957-1966). В този период работи над себе си, формира свой стил, занимава се с философия и литература. По-късно възобновява концертната си дейност. Триумфира из световните музикални сцени по пет-шест месеца годишно. Солист е на най-големите оркестри и диригенти, има огромен брой записи на плочи и дискове.

ЗАВРЪЩАНЕ

Алексис Вайсенберг се завръща в България през 1972 г. за участие в „Софийски музикални седмици“. Голям радетел за гастрола му е неговия учител Панчо Владигеров. При първото му гостуване в родината той получава орден „Кирил и Методий“ (първа степен), а през 1974 г. получава званието „Народен артист“.

Няколко години подред Алексис Вайсенберг е чест гост на най-престижните български музикални фестивали и прояви. Той замисля създаването на конкурс на името на Панчо Владигеров, още приживе на композитора. Настоява за провеждането му най-вече след смъртта му, като изразява желание да го финансира. След няколко годишно протакане, в средата на 80-те, идеята е осъществена, но фактически без участието на Вайсенберг. Пропадат и идеите му за създаване на майсторски клас в една от старите къщи в Пловдив, защото „не е намерена подходяща къща“, и по нареждане на тогавашния министър на културата Георги Йорданов идеята е изоставена.

През 1989 г. Алексис Вайсенберг взима участие в „Новогодишен музикален фестивал“.

ПИАНИСТ И КОМПОЗИТОР

Големият пианист се изявява и като композитор. Като любител на джаза, той записва две плочи с обработка на американски ритми.

През пролетта на 1979 г., на парижка сцена, се играе неговият мюзикъл „Фугата“, представляващ доста сложно за изпълнение произведение. Оркестрацията му преди това е поверена на Александър Владигеров и Морис Аладжем, като голяма част от произведението е записана преди спектакъла на дългосвиреща плоча от фирма „Пате Маркони“. През 2008 г. в мюзикълът е представен в Лугано от неговата голяма почитателка Марта Аргерич. След това Вайсенбгерг написва една джазова соната. През 1992 г. в Дармщат е поставен неговият сюрреалистичния мюзикъл „Носталгия“.

„Композирам джаз. Аз съм много лош композитор на класическа музика и доста добър композитор на джаз. Свиря много лошо джаз на пиано, не съм кой знае какъв джазпианист, но пиша джаз за пиано.“, казва за себе си Алексис Вайсенберг.

Води майсторски класове в Бенедектинския манастир, Швейцария, в Харвардския университет, Моцартеума в Залцбург, Музикалната академия на Лозана, Академиите в Сиена, Дюселдорф и Дармщат.

През 2007 г. пианистът подарява на България авторските си колажи „Обичам музиката“.

Вайсенберг умира през 2012 г. в Лугано, Швейцария.

/МВ/ДС/отдел „Справочна“

Използвани източници: , бюлетин „Личностите на света“, юли 1994, с. 13; в. „Стандарт“, бр. 2704/15 юни 2000 г.; сп. , бр. 7/декември 2000 г., с. 40-43; в. „Монитор“, бр. 805/21 май 2001 г.; Голяма енциклопедия на България, том 4, София, КК Труд, 2011, с. 1285; в. „24 часа“, бр. 8/10 януари 2012 г.; https://www.dw.com/bg/алексис-вайсенберг-пианистът-който-не-оставяше-никого-безчувствен/a-15656101; https://urocipopiano.com/Алексис-Вайсенберг.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.